Zima a pes
Tak ako extrémne teploty v lete, ani extrémne teploty v zime nerobia psom dobre. Väčšina plemien sa vydrží venčiť kvôli zime iba pár minút, pretože ani všelijaké oblečenie ich nechráni úplne. Raj majú zrejme len severské plemená. Všetky ostatné netrpezlivo čakajú na teplejšie počasie.
Príprava na venčenie
Dôsledok krátkeho a nedostatočného venčenia poznáme snáď všetci – nevybehaní, polozamrznutí psi sa doma snažia dohnať zameškané a jašia sa ako blázniví. Opäť, ako napokon vždy, vravím z vlastnej skúsenosti. Keďže mám to šťastie a mám malé plemená, viete si asi predstaviť moje venčenie. Čivavka sa tvári, že tam nie je, keď na ňu volám, aby šla s nami von, všetky musím najprv obliecť do ich overalov, vyvenčiť, rýchlo naspäť a zas to isté – umyť im labky, prípadne ich namočiť do horúcej vody (najmä yorkšírke sa tvoria na chlpoch na labkách snehové gule), vyzliecť a môžu sa besnieť po byte. Len obliekanie mi trvá viac, ako samotné venčenie. Nehovoriac o tom, že čivavy priam trpia vonku, pištia a nechcú sa prechádzať. Aspoň bradáčka a yorkina si pobehajú, tým to nevadí, ale tiež vydržia len chvíľu.
Psie oblečenie - ano alebo nie?
Ani mne sa extra nepáčia oblečené psy, ale radšej pár stoviek za niečo, čo im pomôže, ako neskôr pár tisíc u veterinára, chorý pes a trápenie s ním. Psy totiž nie sú deti a teda s nimi nemôžeme zostať doma. Preto svojho psa radšej chráňte pred zimou – vyplatí sa vám to.
Kedysi psy znášali zimu lepšie, alebo možno boli majitelia menej hákliví, neviem, no v každom prípade musím podotknúť, že je to aj následok ich života v byte. Tak isto ako my, aj psy cítia prechod z teplého, niekedy prekúreného bytu do ľadovne vonku. Kým sa trochu rozbehajú, užijú si zimy.
Ďalším dôvodom môže byť aj šlachtenie čoraz menších psov, ktorí nie sú určené žiť v našich klimatických podmienkach, ale žijú tu. Napríklad toľko spomínaná čivava, ktorej krajina pôvodu je Mexiko – jej srsť nie je stavaná na takúto zimu, mínusové teploty, aj keď na moje počudovanie má podsadu. Je však prinízko nad zemou, aby si vedela poradiť s chladom pár centimetrov nad zemou. A to ani radšej nespomínam psy, ktoré podsadu nemajú, alebo psy typu naháč – sú to plemená v zime najviac trpiace.
Posypová soľ psy štípe
Najhoršie na zime je to, že sa šmýka a keď sa nešmýka, tak je zem posypaná soľou no a to je ten problém – psy soľ štípe. Nedávno mi šla najprv čivava, po nej to zopakovala yorkšírka a nakoniec aj bradáčka, po troch nohách. Myslela som, že jej tam niečo pichlo, ale ako pozerám, tak pozerám, nič tam nebolo. Po pár minútach prezerania paciek mi došlo, že ju štípe posypová soľ. Jediné, čo vtedy môžete urobiť, je packy maximálne očistiť, utrieť a pokračuje sa ďalej. Doma je dobré ošetriť labky krémom, alebo, ako už bolo spomínané v inom článku, kúpiť špeciálny prípravok na labky psa v zime a ošetrovať ním.
Spomenula som zatiaľ len psy, ktoré žijú v byte. Existuje však aj veľa psov, žijúcich vonku po celý rok, na dvore. Krátkosrsté psy nie je dobré nechávať vonku v mínusových teplotách, a keď už, tak len cez deň. V noci by tieto psy mali spávať vnútri domu, prípadne kotolni a podobne. Jednoducho niekde, kde je teplejšie ako vonku, kde sa teplota pohybuje v plusových hodnotách. Kolega v práci má dogu, a necháva ho v búde do mínus 2 – 3 stupne. Keď je chladnejšie a to najmä v noci, spáva na chodbe, kde má urobený pelech zase spával v kotolni, bolo mu tam príjemne teplúčko.
Zateplená búda
Majiteľ však môže pre svojho psa niečo urobiť, aj keď ho necháva vonku. Na trhu sú rady výrobcov búd, aj zateplených. Čo vlastne znamená, že je búda zateplená? Medzi dve dosky, laicky povedané, je vložený polystyrén (väčšinou), a búda je konštruovaná tak, aby predsieň bola v inom uhle ako samotná búda, teda pes vojde do predsiene búdy, kde môže mať napríklad misku s vodou a krmivo a napravo má urobený výrez do dosky – je to vchod do spacej časti. Majitelia dávajú ešte na vchod aj koberec alebo nejakú ťažšiu látku, ktorá zabraňuje vetru prenikať tak silno dovnútra. Pes sa tadiaľ prevlečie a má teplejšie, ako za iných okolností. Už samotné drevené dosky hrejú, ale môžeme psovi dať aj niečo na prilepšenie. Vhodné sú hrubé koberce, podložky a najmä slama. Tá hreje psa lepšie ako deky, ktoré často navĺhajú a tým sú nebezpečné. Pes tým pádom totiž leží na studenom, navlhnutom a môže prechladnúť viac, ako keby ležal na holých doskách.
Vyhrievaná búda
Ďalšou možnosťou, najmä pre chúlostivejšie psy, prípadne šteňatá, je vyhrievaná búda. Z inzerátov poznám podložky pod šteniatka, bývajú keramické, veľkosť 50 x 50 cm a sú elektricky vyhrievané. Tak isto sa vyhrieva aj búda, len veľkou nevýhodou je, že musí byť natiahnutá šnúra do elektriky, čo tiež nie je veľká výhra v mraze. Tiež je tu nebezpečenstvo požiaru pri zlej manipulácii a ja osobne by som radšej volila ubytovať psa vo vnútri domu. Nemusí predsa hneď spať s vami v posteli, stačí mu urobiť pelech v kuchyni alebo na inom, vám vyhovujúcom mieste.
V každom prípade sa nespoliehajte iba na srsť psa – tá nie je všemocná. Navyše sa pes zahreje pri práci, keď niečo robí. Ako náhle leží, nevyvíja žiadnu aktivitu, aj zahriať sa je ťažšie.
Zima zamotá hlavu a niekedy až znepríjemní život nielen majiteľom malých a krátkosrstých plemien, preto dúfam, že tento rok nebude príliš dlhá a opäť raz vykukne slniečko, zem sa zohreje a my, milovníci psov sa budeme môcť vydať na naše obľúbené a výdatné prechádzky.